İstanbul’daki 1 Mayıs için üçüncü iddianame: 20 yıl hapis cezası istendi

İstanbul’da izin verilmeyen 1 Mayıs İşçi Bayramı mitinginde gözaltına alınan 8’i tutuklu 12 kişi hakkında iddianame düzenlendi. Şüpheliler hakkında 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Saraçhane’de toplanarak Taksim’e yürümek isteyenlere izin verilmemişti. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alınırken, taş atılması ve bayrak sopalarıyla vurulması nedeniyle 22 polis memuru yaralanmıştı. Daha sonra farklı tarihlerde düzenlenen 3 operasyonda da onlarca kişi evleri basılarak gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı ve 8’i tutuklu 12 kişi hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet”, “Görevi Yaptırmamak İçin Direnme”, “Nitelikli Mala Zarar Verme”, “Kemik Kırığı Oluşacak Nitelikte Kasten Yaralama” suçlamalarıyla iddianame düzenledi.

İddianamede 12 kişi hakkında 5 yıl 2’şer aydan 20’şer yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Taksim’e yürümek isteyenlerle ilgili ilk iddianamede “Basel” rumuzlu sosyal medya fenomeni Bekir Aslan’ın da bulunduğu 30 kişi hakkında 17’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle düzenlenmişti. Hazırlanan ikinci iddianamede ise 12 tutuklu için toplamda 15 yıl 6’şar ay hapis cezası istemişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir